6. Sinepark’ın Finalistleri ve “Aklımızda Kalanlar”

Kısa filmcileri Türkiye’de son yıllarda canlanan “tür” sinemasına teşvik etmek amacıyla Galatasaray Üniversitesi MEDİAR (Medya Çalışmaları, Araştırma ve Uygulama Merkezi) tarafından düzenlenen Sinepark Kısa Tür Filmi Festivali’nde, bu yıl toplam altı kategoride başvuran 162 film arasından ön değerlendirme jürisinin belirlediği 32 finalist yarışacak.

Korku Tüneli’ne başvuran ve finale kalmaya hak kazanan aday filmlerin diğer kategorilere daha uygun bulunması sonucu bu yıl Korku Tünel’siz yapılacak Sinepark Kısa Tür Filmi Festivali’nin finalistleri; yönetmen Seren Yüce, oyuncu Serdar Orçin, yapımcı Tolga Esmer, sinema yazarı Ceyda Aşar, belgesel sinemacı ve festival yönetmeni Melek Özman, görüntü yönetmeni Eyüp Boz ve yapımcı Fuat Erman’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. Lise öğrencilerinin kısa filmlerinin yarıştığı “Atlıkarınca” bölümünün kazananını ise Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema alanı dördüncü sınıf öğrencileri seçecek.

Finalistler arasında yer alamayan fakat ön değerlendirme jürisinin aklında yer edinen 10 kısa film de “6. Sinepark’tan Aklımızda Kalanlar” adı altında özel bir seansla izleyiciye ulaşacak.

17-21 Aralık tarihleri arasında ilk kez T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilecek ve festival mekanları arasına Pera Müzesi ve İstanbul Modern’i de ekleyen 6. Sinepark’ın detaylı gösterim programı çok yakında bu sayfalarda…

Komikaze – Finalistler

1982, Yıldıray Yıldırım (7’ 36’’)
İktidar-sız, Betül Yıldırım (13’ 30’’)
Bir Kurabiye Masalı, İlkyaz Kocatepe (15’ 14’’)
Dönüşüm “dönüşebildiğimiz kadar…”, Gülten Taranç (15’)
Büyük Kapışma, Orkun Doğanay Kömürgöz (3’ 25’’)
Küçük Bir Müdahale, Caner Kaya (3’ 23’’)
Dedeler En İyisini Bilir, Nehir Tuna (20’)

 

Alabora – Finalistler

Musa, Serhat Karaaslan (18’)
Evicko, Ziya Demirel (13’ 20’’)
Ekmek, Koray Sevindi (8’ 28’’)
Fidan, Burak Varlık-Önder Menken (8’ 25’’)
Buhar, Abdurrahman Öner (12’)
Boşluk, Onur Güler (18’ 30’’)
Kayıtsız Durumlar, H. Mirza Aydın (4’ 47’’)
Prickle, Övünç Güvenışık (8’ 42’’)
Kabuk, Pelin Boga (7’ 29’’)
Evren’in Sonu, Eli Kasavi (18’ 40’’)

 

Labirent – Finalistler

Kafes, Oğuzhan Akalın (12’)
Aralık, Hüseyin Mert Erverdi (9’ 50’’)
On, Ece Ger (18’ 40’’)
Kent Sürgünleri, Emrah Çam (3’ 57’’)
Ben Saksı Değilim, Burak Serin (13’ 30’’)

 

Çarpışan Aramalar – Finalistler

Bay Siebzehnruebl, Tuna Kaptan (18’ 40’’)
Hala, Veysel Akşahin (20’)
Maya, Rodi Yüzbaşı (27’)
DOM, Halil Aygün (21’ 53’’)
Bir Yumruk Bir Umut, Melih Mert Baykal (21’ 01’’)

 

Atlıkarınca – Finalistler

Kısa Devre, Bartu Kristal (5’ 30’’)
Sokaktan İnleyen Nağmeler, Bartu Kristal (21’ 18’’)
Rozerin, Zeynep Dilan Süren (7’ 20’’)
Tek Yön, Berk Kuşbeygi (3’ 23’’)
Ayna, Samet Yalçın (4’ 12’’)

 

6. Sinepark – Aklımızda Kalanlar

Altı Pas, Boğaç Soydemir (10’) – Komikaze
Modern Zamanlar, Aykut Alp Ersoy (8’ 10’’) – Komikaze
Kadife Çoraplar, A. Baturay Tavkul (6’ 20’’) – Alabora
Döngü, Hakan Büyük (7’ 58’’) – Alabora
Gölge Oyunu, Sinan Sertel (5’ 35’’) – Alabora
Filmin Adı Yok, Ozan Sertdemir-Mert Erez (5’ 24’’) – Alabora
Flip, Mustafa Yol (4’ 43’’)  – Labirent
Son Amazon, Elif Demoğlu (22’ 40’’) – Çarpışan Aramalar
BİZ, Denizcan Kabaş (21’ 49’’) – Çarpışan Aramalar
Eyvah Babam Emekli Oldu!, Bilgi Diren Güneş (10’) – Çarpışan Aramalar
Uncategorized içinde yayınlandı

6. Sinepark ilginize teşekkür eder…

17-21 Aralık tarihlerinde düzenlenecek 6. Sinepark Kısa Tür Filmi Festivali’ne başvurular sona erdi. Bu sene altı kategoride toplam 162 kısa filmin yarışacağı festival ile ilgili gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

6. Sinepark’a Basvuran Filmler

Uncategorized içinde yayınlandı

6. Sinepark’ın “temiz” yedilisi

17-21 Aralık 2012 tarihleri arasında düzenlenecek ve son başvuru  tarihi 2 Kasım olan 6. Sinepark Kısa Tür Filmi Festivali’nin yedi kişilik jüri heyeti şu isimlerden oluşacak:

  • Yönetmen Seren Yüce
  • Görüntü Yönetmeni Eyüp Boz
  • Oyuncu Serdar Orçin
  • Belgesel sinemacı, festival yönetmeni Melek Özman
  • Sinema Yazarı Ceyda Aşar
  • Yapımcı Tolga Esmer
  • Yapımcı Fuat Erman
Uncategorized içinde yayınlandı

Elmalarla armutları karıştırmayan festival Sinepark’a başvurular başladı.

Filmini parka götürmen için son gün 2 Kasım 2012!

Galatasaray Üniversitesi Medya Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin bu sene 6cısını düzenlediği Sinepark Kısa Tür Filmi Festivali her zamankinden daha “tür”lü. Korku, aksiyon, fantastik ve bilimkurgu türündeki kurmaca kısa filmlerin “Korku Tüneli”, komedi filmlerinin “Komikaze”, dram türüne giren filmlerin “Alabora”, belgesel filmlerin “Çarpışan Aramalar” ve lise öğrencilerinin kısa filmlerinin “Atlıkarınca” bölümlerinde değerlendirildiği ve bir filmin Hürrem Erman Özel Ödülü’nü aldığı festivale bu sene bir yeni kategori, bir de yeni ödül ekleniyor: 6. Sinepark’ın 6cı türü, deneysel kısa filmlerin kendilerini türdeşlerinin yanında daha rahat hissedecekleri “Labirent”. Yeni ödülü ise kadın bir kısa film yönetmenine verilecek “Balerin Özel Ödülü”. 17-21 Aralık tarihleri arasında ilk kez T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilecek 6. Sinepark Kısa Tür Filmi Festivali’ne başvurmak için son gün 2 Kasım 2012.

Uncategorized içinde yayınlandı | , ile etiketlendi

V. Sinepark’ın en iyisi “Dönüşü Olmayan Yolculuk: Son Durak Frankfurt Havaalanı”

Bu yıl 151 filmin başvurduğu ve her filmin kendi türündekilerle yarıştığı V. Sinepark Kısa Film Festivali ödülleri 16 Aralık Cuma günü Galatasaray Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Güçlü Yaman’ın yönettiği “Dönüşü Olmayan Yolculuk: Son Durak Frankfurt Havaalanı”, en iyi senaryo ödülü ile birlikte Sinepark’ın büyük ödülü Hürrem Erman Özel Ödülü’nün de sahibi oldu. Galatasaray Üniversitesi Sinema Kulübü’nün bu yıl ilk kez verdiği “izleyici ödülü” ise, komedi dalında jürinin de tercihi olan “Direk Aşk”a gitti.

Toplam 10 kategoride ödül alan filmler ise şöyle:

Korku Tüneli (Korku, gerilim, deneysel) – En İyi Film, “Microcassette Recorder”, Dünay Kılıç

Komikaze (Komedi, romantik komedi, gençlik) – En İyi Film, “Direk Aşk”, Ertuğ Tüfekçioğlu

Çarpışan Aramalar (Belgesel) – En İyi Film, “Toruk”, Hasan Basri Özdemir

Alabora (Dram) – En İyi Film, “Korkuluk”, Adem Demirci

Atlıkarınca (Lise öğrencilerinin filmleri) – En İyi Film, “Olmak ya da Olamamak?”, Büşra Aksoy

Atlıkarınca – Mansiyon, “Bize Her Yer Deplasman”, Sami Morhayim, Müge Cemel

En İyi Görüntü , “Alala”, A. Baturay Tavkul

En İyi Senaryo, “Dönüşü Olmayan Yolculuk: Son Durak Frankfurt Havaalanı”, Güçlü Yaman

En İyi Kurgu, “Alala”, A. Baturay Tavkul

En İyi Kadın Oyuncu, “Cast-ı Olan Var mı?”, Gözde Seda Altuner

En İyi Erkek Oyuncu, “Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanmıştır”, Ali Nuri Türkoğlu

Jüri üyemiz Doğan Sarıgüzel, Baturay Tavkul’a ödülünü verirken

 

Uncategorized içinde yayınlandı

V. Sinepark Gösterim Programı

2010-2011 döneminin en komik, en dramatik, en korkunç ya da en fantastik kısa kurmacaları ile öne çıkan kısa belgeselleri Sinepark’ta

Genç sinemacıları Türkiye’de son yıllarda canlanan “tür” sinemasına teşvik etmek amacıyla Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü ve MEDİAR’ın (Medya Çalışmaları, Araştırma ve Uygulama Merkezi) ortaklaşa gerçekleştirdiği Sinepark Kısa Film Festivalinde, bu yıl toplam beş kategoride başvuran 151 film arasından seçilen 23 finalist yarışıyor ve gösterim programına alınan 23 kısa film daha 15-16 Aralık tarihlerinde Galatasaray Üniversitesi Cep Sinemasında izleyici ile buluşuyor.

V. Sinepark Gösterim Programı için lütfen tıklayınız

Dünyaca ünlü sinema okulu La Fémis’in 2010 mezuniyet projeleri de Sinepark’ta

Bu sene beşinci yaşını kutlayan Sinepark Kısa Film Festivalinin süprizi ise, geçmişi Alain Resnais, Theo Angelopoulos, Costa Gavras gibi isimlerin eğitim gördüğü IDHEC’e dayanan, François Ozon, Emmanuelle Bercot gibi öğrencileri ile dünyanın mezunları en çok ödül kazanan film okulu ünvanını alan La Fémis Özel Gösterimi. La Fémis’in uluslararası kısa film festivallerini dolaşan, 2010 dönemi “yönetmenlik” bölümü öğrencilerinin 35 mm mezuniyet projeleri ingilizce altyazı ile Türkiye’de ilk kez Sinepark’ta.

16 Aralık Cuma günü saat 18:30’da Galatasaray Üniversitesi Ortaköy Kampüsü Aydın Doğan Oditoryumunda gerçekleştirilecek ödül törenine tüm kısa filmcileri bekliyoruz…

Sinepark Organizasyon Komitesi

Uncategorized içinde yayınlandı

V. Sinepark’ın finalistleri belli oldu

Sinepark Kısa Film Festivali’ne bu sene toplam dört kategoride başvuran 145 film arasından belirlenen 19 finalist; yönetmen İlksen Başarır, oyuncu Mert Fırat, yapımcı Fuat Erman, sinema yazarı Ali Ulvi Uyanık, belgesel sinemacı Emel Çelebi ve görüntü yönetmeni Doğan Sarıgüzel tarafından değerlendirilecek. Atlıkarınca bölümünün kazananını ise Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi dördüncü sınıf öğrencileri seçecek. 15-16 Aralık tarihlerinde finalistler dışında 23 kısa filmin daha gösterileceği festival programı çok yakında blogumuzda yer alacak.

KORKU TÜNELİ – Finalistler
“Microcassette Recorder”, Dünay Kılıç
“Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanmıştır”, Kerem Keskin
“Kolhar Macerası”, Güray Baygıner
“Toros Canavarı”, Fırat Yavuz
“The American Dream”, Engin Denizhan
“Yan Etki”, Can Akdağ
“Etki”, Ozan Sihay, Tufan Şimşekcan, Ali Yılmaz
 KOMİKAZE – Finalistler
“Baydara: Edra’nın Kaderi”, Can Eren
“Direk Aşk”, Ertuğ Tüfekçioğlu
“Cast-ı Olan Var mı?”, Başak Daşman
ÇARPIŞAN ARAMALAR – Finalistler
“Toruk”, Hasan Basri Özdemir
“Büyükaşık’lar”, Nagihan Çakar
“In Out”, Zeynep Merve Uygun
“Bir Avlu Bir Kent”, Canan Altınbulak
ALABORA – Finalistler
“Korkuluk”, Adem Demirci
“Alala”, A. Baturay Tavkul
“Asker”, Murat Çetinkaya
“Dönüşü Olmayan Yolculuk: Son Durak Frankfurt Havaalanı”, Güçlü Yaman
“Yusuf’un Rüyası”, Ferit Karahan
ATLIKARINCA – Finalistler
“Olmak ya da Olamamak”, Büşra Aksoy
“Neden?”, Zeynep Dilan Süren
“Bize Her Yer Deplasman”, Sami Morhayim, Müge Cemel
“Adımlarla Koşmak”, Yusuf Cemel, Suzi Asa, Sara Cemel

Gösterim programına alınan filmlerin listesi için lütfen tıklayınız

Uncategorized içinde yayınlandı